Historie a dědictví Lone Wolfa 

V roce 2016 vydalo nakladatelství Holmgard Press první nové dobrodružství Lone Wolfa po třiceti letech. 

Bohužel právě v té době přišla zpráva o boji Joea Devera s rakovinou, kterému v listopadu téhož roku podlehl. Své poznámky k posledním třem knihám předal svému synovi Benu Deverovi spolu s úkolem sérii uzavřít a celou sérii znovu vydat pro nové čtenáře.

Osamělý vlk je životním dílem Joea Devera. Od roku 1984 se knihy Lone Wolf prodalo více než 12 milionů výtisků, byla přeložena do 18 jazyků a získala řadu mezinárodních ocenění. Knihy Lone Wolf,  významně přispěly ke kultuře fantasy 80. let a pomohly zpopularizovat herní knihy ve stylu "vyber si svou cestu".

Vydáním posledních tří knih v roce 2024 se sága uzavře, a to 40 let od chvíle, kdy fanoušci započali její cestu.

Svět Osamělého vlka žije dál, abychom mohli odhalit veškerá tajemství Magnamundu - fiktivního světa, ve kterém se odehrávají dobrodružství Osamělého vlka - musíme se nejprve vrátit do roku 1977, kdy jej tehdy jednadvacetiletý Dever vytvořil jako prostředí pro svou probíhající kampaň v Dungeons & Dragons.

Jako vášnivý hráč vyhrál Dever v roce 1982 mistrovství Ameriky v Dungeons & Dragons pro pokročilé a vytvořil vlastní pravidla, vytvořil paralelní vesmír obydlený nejrůznějšími bohy a příšerami a poté začal dokumentovat dobrodružství své herní skupiny v tomto světě. Právě to se stalo podkladem pro epickou ságu o Lone Wolfovi - byl to způsob, jak se podělit o svou lásku ke hře s hráči po celém světě.

Pokud máte tužku, můžete se stát Osamělým vlkem.

Na rozdíl od klasických her na hrdiny lze Lone Wolf hrát samostatně, kdykoli a kdekoli, bez kostek, nástrojů a papíru. Místo kostky v knihách najdete tabulku náhodných čísel a praktické listy postav pro sledování schopností a vybavení.

Kniha Osamělý vlk, odehrávající se ve fantasy světě Magnamundu, sleduje dobrodružství osamělého přeživšího člena prastaré kasty válečných mnichů - mistrů Kai, zapřísáhlých ochránců říše Sommerlund a mistrů mnoha přirozených a nadpřirozených schopností.

Tato dobrodružná kampaň se skládá z pěti "sérií". A každá série obsahuje kompletní příběh.

Série KAI 

Prvních pět knih mapuje snahu Osamělého vlka zmařit invazi do své vlasti a přivést Vonotara, zrádce zodpovědného za zmasakrování řádu Kai, před spravedlnost.

Série MAGNAKAI

Knihy 6-12 zahrnují několik let velkého dobrodružství. Mladý Osamělý vlk se stává mistrem Kai a snaží se pochopit a ovládat své schopnosti. Aby vycvičil nový řád, musí následovat cestu Slunečního orla, prvního ze všech mistrů Kai a tvůrce Knihy magnakai, na výpravě za sedmi božskými artefakty. Kameny vědění jsou ukryty na strašlivých místech, jako jsou pekelné Danargské bažiny a potopené město Zaaryx. Jeho pátrání je ztíženo nástupem nového arcivládce Darklandu.

Série GRAND MASTER

Osamělý vlk začíná školit první zasvěcence obnoveného kláštera Kai a zároveň se snaží vypořádat se vznikem ještě většího zla. Po zničení pánů zla vysílá temný bůh Naar agenty s tajnými plány. Hrůzy minulosti - Velký mor Cenerových druidů, Kámen zkázy Agaraše, Darklord Vashna a Deathlord Ixiataaga - hrozí návratem a vyvrcholí střetem s mocí samotného Naara, boha temnoty!

Naarova kletba, vydaná v roce 1993 (česky nevyšlo), byla dvacátou knihou ságy Lone Wolf a zároveň závěrem jeho třetí série. Ačkoli Joe Dever měl pro velmistra Kai a jeho žáky v plánu ještě mnoho dalšího, došlo k napínavému vývoji i v jiných částech ságy.

Kromě knih o Osamělém Vlkovi vyšla i nová dobrodružná série s čarodějem Grey Starem. Knihy o čaroději, které napsal Ian Page a redigoval Joe Dever, nabídly čtenářům novou magickou postavu, s níž mohli prozkoumávat Magnamund.

Joe Dever v této době rozšířil Lone Wolfa i do dalších médií. Vznikly čtyři videohry pro počítač ZX Spectrum a později i pro Commodore 64. Tyto tituly sahaly od rekonstrukcí prvních dvou knih, Útok ze tmy a Oheň na vodě, až po zcela nový scénář - Zrcadlo smrti. 

K dispozici byly také dvě interaktivní telefonní hry "PhoneQuest", které bylo možné hrát voláním na speciální linku a rozhodováním prostřednictvím vytáčení čísel v určitý čas. Zakázaná věž a Pevnost zkázy byly v době svého vydání v letech 1989 a 1991 velmi populární.

Lone Wolf byl koncipován a definován jako gamebook (interaktivní kniha), ale sága byla rozšířena v sérii dvanácti novel (česky vydáno 6 knih) - Legendy o Lone Wolfovi. Tyto romány, jejichž autorem je John Grant, navazovaly na příběhy z gamebooků a zároveň představovaly nové postavy, nové detaily a nové dějové linie.

Zatímco tyto projekty rozšiřovaly svět Osamělého vlka, Joe Dever zahájil sérii Nový řád vydáním knihy Voyage of the Moonstone v roce 1994 (Cesta měsíčního kamene plánované vydání 2023 Mytago). Tato čtvrtá sada knih měla sestávat z dvanácti svazků a mapovat závěr příběhu Osamělého Vlka. Bohužel, když skončila mánie kolem gamebooků, nakladatelství Red Fox sérii v roce 1998 zrušilo po pouhých osmi knihách.

I přes úpadek gamebooků se sáze dařilo díky několika novým projektům. Počítačová hra - Joe Dever's Lone Wolf: Blood on the Snow - rozšiřuje časovou linii série Kai a překonala 2,5 milionu stažení. A grafické romány, aplikace, audioknihy, atlasy, zdrojové knihy, sběratelské umělecké karty, deskové hry a RPG dále rozšiřovaly magický svět Magnamundu.

Po oživení zájmu o Lone Wolfa se práva nakonec vrátila do rukou Devera, který založil nakladatelství Holmgard Press, aby dokončil vydání epické ságy o 32 knihách.

Nová naděje pro sérii přišla, když v roce 2016 Joe Dever vydal první knižní novinku o Osamělém vlkovi po téměř dvaceti letech - Knihu 29: The Storms of Chai , která uzavřela mnoho dějových linií, jež zůstaly otevřené v knihách Nového řádu.

29. listopadu 2016 Joe Dever ve věku 61 let tragicky zemřel, ale jeho odkaz žije dál. Týden před svou smrtí nastínil svému synovi a dlouholetému fanouškovi a spolupracovníkovi Vincentu Lazzarimu své plány na poslední tři knihy série Osamělý vlk.

První posmrtně vydaná kniha Lone Wolf, Dead In The Deep, byla dokončena na začátku roku 2019 a získala cenu LGL za nejlepší mezinárodní gamebook.

Po knize Dead In The Deep následoval v roce 2020 gamebook s pořadovým číslem 31. The Dusk of Eternal Night.

V rámci příprav na poslední dobrodružství Lone Wolf - Light of the Kai - se nakladatelství Holmgard Press pustilo do ambiciózního úkolu vrátit do tisku celou sérii 32 knih.

Projekt "Definitivní edice" je prvním případem, kdy byla epická sága Joe Devera o 32 knihách vydána v jednotném formátu, který je k dispozici v pevné vazbě, brožované vazbě a jako elektronická kniha.

Čerpají z nejlepších kreseb za celou řadu let, z upravených textů a nově vyváženou hratelností za pomoci specializovaného týmu odborníků na Lone Wolfa ze Scriptaria a Projektu Aon a s novými doplňkovými materiály sestavenými autory Augustem Hahnem, Vincentem Lazzarim a Joeovým synem Benem Deverem - bude se jednat o věrohodný, trvalý odkaz světa Lone Wolfa.

Vydáním závěrečné knihy - Light of the Kai - v roce 2024 se sága epicky uzavře, 40 let od chvíle, kdy fanoušci započali svou pouť.

For Sommerlund and the Kai!

zdroj: www.magnamund.com

přeloženo za pomoci DeepL Translate