Joe Dever - autor

průkopník fantasy her, autor gamebooků a knih o Lone Wolfovi a designér počítačových her 

Joseph Robert Dever, známý také jako Joe Dever (12. února 1956 - 29. listopadu 2016)
- anglický autor fantasy a herní designér
- táta dvou dětí, Ben (nar. 1981) a Sophie (nar. 1987)
- nadšený wargamer s rozsáhlou sbírkou kovových miniatur

Narodil se v Chingfordu ve Velké Británii a vystudoval Buckhurst Hill County High School. V roce 1976 nastoupil do studiového orchestru londýnské nahrávací společnosti Pye Records, která zajišťovala doprovod významným sólovým zpěvákům a umělcům. 

V hudebním průmyslu pracoval po několik let, zčásti v Evropě a zčásti ve Spojených státech, nejdříve jako hudebník, později zastával funkci nahrávacího inženýra u Virgin Records.

V roce 1982, Joe vyhrál světové klání v Advanced Dungeons & Dragons v Baltimoru, kde se sešlo přes 16 tisíc lidí na shromáždění jménem 'Origins' - tehdy největší události v celém herním průmyslu v USA. Joe tam byl jediným soutěžícím z Velké Británie. 

Inspirován a odhodlán svým úspěchem na Origins se Joe rozhodl, že natrvalo skončí s hudbou a věnuje veškerý svůj čas psaní a navrhování her.

V roce 1977 vytvořil fiktivní svět Magnamund jako prostředí pro své kampaně v Dungeons & Dragons.

Během roku 1984 vydal první knihu série herních knih pro mládež Lone Wolf - Útok ze tmy (Flight from the dark).  Za první měsíc od vydání se prodalo více než 100.000 kopií a hned poté byly práva koupeny dvanácti zahraničními společnostmi.

Pokud máte tužku, můžete se stát Osamělým vlkem.

Od té doby se této série prodalo po celém světě více než 12 milionu výtisků. 

V roce 1995, kdy se trh s herními knihami začal zmenšovat, zažil potíže se svými vydavateli, až bylo vydávání v roce 1998 zastaveno před vydáním posledních čtyř knih (čísla 29-32). Od roku 2003 se série těšila oživení zájmu, zejména České republice, Francii, Itálii, Německu, Švédsku a Polsku poté, co v těchto zemích došlo k opětovnému vydání série gamebooků.

Od roku 1996 se Dever podílel na návrhu a výrobě několika úspěšných počítačových a konzolových her

Podílel se také na hře Lone Wolf: The Roleplaying Game, RPG hře ve stylu Dungeons & Dragons pro Lone Wolfa, kterou v letech 2004-2013 vydávalo nakladatelství Mongoose Publishing (Velká Británie) a v letech 2006-2013 nakladatelství Le Grimoire (Francie). 

Lone Wolf Adventure Game (LWAG) Společnost Cubicle 7 Entertainment Ltd., oznámila na začátku března 2013, že získala práva na vývoj nové RPG hry Lone Wolf s názvem "The Lone Wolf Adventure Game" ve spolupráci s Joe Deverem. Po úspěšné kampani na Kickstarteru v roce 2014 byla nová RPG hra představena na Gen Conu 2015 (Indianapolis USA). Do běžného prodeje po celém světě se dostala v září 2015.

V roce 2013 napsal příběh a herní text pro videoherní sérii Joe Dever's Lone Wolf speciálně určenou pro tablety a chytré telefony. Pod názvem Lone Wolf: Blood on the Snow ji vyvinula společnost Forge Reply (Miláno, Itálie) a vydala společnost BulkyPix.  

2014 byla vydána prostřednictvím služby Steam. Dne 11. ledna 2016 vývojářské studio Forge Reply oznámilo, že hra Joe Dever's Lone Wolf dosáhla od svého vydání v listopadu 2013 2,5 milionu stažení.   

V době své smrti byl Dever autorem doplňků pro dobrodružnou hru Lone Wolf ve spolupráci s Cubicle 7 Entertainment Ltd. a psal závěrečné knihy základní série Lone Wolf. Po jeho smrti jeho syn Ben oznámil, že jeho rodina bude pracovat na vydání zbývajících tří knih ságy.

V roce 2016 vydalo nakladatelství Holmgard Press první nové dobrodružství Lone Wolfa po třiceti letech. 

Bohužel právě v té době přišla zpráva o boji Joea Devera s rakovinou, kterému v listopadu téhož roku podlehl. Své poznámky k posledním třem knihám předal svému synovi Benu Deverovi spolu s úkolem sérii uzavřít a celou sérii znovu vydat pro nové čtenáře.

Historie a dědictví Lone Wolfa - jaká je další budoucnost Osamělého Vlka? Ben Dever se svého úkolu ujal s převelikou péčí.