esport 20.5.2023 soustředění týmu

22.05.2023

V sobotu 20.5.2023 na Majáku ve Vyškově proběhlo další soustředění esportového týmu Zona628, který společně s Romanem Chelíkem a Ondrou Pytelou budujeme na Majáku již pátým rokem.

Konečně se letos začínáme blížit naší metě a hráči překračují věkovou hranici, která nám bránila v účasti na oficiálních turnajích.

Příští školní rok už bude ve znamení aktivních soutěží a turnajů v populární hře Overwatch 2, které se poslední 2 roky věnujeme nejvíce.

Ale zpět k sobotnímu soustředění. Program nás čekal více než náročný a kluci si vyzkoušeli jak náročná je příprava profesionálních hráčů esportu.

Hned z rána jsme se pustili do pilování dovedností ve speciálních aplikacích. Nejen hraním jsou hráči živi.

Trénovali jsme rychlost a přesnost aimu a udržení cílů na mušce. K tomuto používáme aplikace Aim Lab na Steamu a online aplikaci mouseaccuracy.

Sice to není nějak super zábavný, ale stejně jako atleti i esporťáci se musí napřed zahřát.

Další část soustředění byla více taktická a kluci v týmech 3v3 nacvičovali vybrané herní mapy a módy hry. Každou hru jsme si pak rozebrali na projektoru pomocí elektronické tužky, aby hráči viděli, kde zaspali nebo kde dokázali situaci zmáknout tak dobře, že je to posunulo k výhře.

A protože byli ultra šikovní, tak za odměnu se před obědem mohli vrhnout do Quick Play zápasů 5v5 proti náhodným hráčům.

Tyto hry jsou pro kluky nejlepší, protože v nich dokáží využít znalosti map a postav na 100%. V týmu už jsou zvyklí na to, jak kdo hraje, ale výběr náhodných soupeřů v režimu Quick Play pak prověří jejich připravenost a schopnost rychle reagovat na herní situace.

V tomto režimu jsme jeli až do oběda a každá hra nám ukázala, kde jsou slabiny a v čem jsme silní.

Opakovaně jsme naráželi na týmy složené z hráčů s opravdu vysokým rankem. Tyto hry nám ukázali, že máme ještě co trénovat. Každopádně, kluci nikdy nedali kůži lacino, i když byl protivník opravdu silný rvali se o výsledek vždy až do poslední vteřiny.

Odpolední program už nebyl herně tak intenzivní a věnovali jsme se i osvětě.

S nástupem umělé inteligence a různých aplikací, které dokáží měnit hlas a vzhled totiž na síť vstupují nová rizika. Kromě nových hrozeb spojených s rozšířením AI mezi širokou veřejnost jsme si hodně povídali o fenoménu různých výzev na sociálních sítích. Spousta z nich totiž dokáže být život ohrožujících.

Oba nás zaskočilo, jak se tato "přednáška o bezpečnosti" protáhla. Kluky tyto témata zaujaly a velmi aktivně se zajímaly o to jak se těmto situacím vyhnout a hlavně jak mít dobře zabezpečené účty a jak si chránit svou online identitu.

Závěr soustředění se nesl opět v hraní Quick Playů 5v5, kdy hráči na střídačce mohli využít virtuální realitu Meta Quest 2 a propotit tričko v nejpopulárnější pohybové hře Beat Saber.

Domů jsme se vydali unavení s vědomím toho, že příští školní rok nás čeká tvrdá dřina. Minimálně dvakrát tolik tréningů týdně a první ostré turnaje. Zatím se na to všichni těšíme…