A co děti, mají si co číst?

18.04.2023

Díky gamebookům dokážu odtrhnout děti od monitorů a pasivního konzumování "zábavy" na You Tube a podobných platformách.

Čtete si spolu a čtou si pak děti samy?


Mám dva kluky, aktuálně je jim 6 a 10 roků. Od malička jim ukazuju kouzla fantasy a sci-fi příběhů, her na hrdiny, počítačových her a všeho dalšího co neodmyslitelně patří do mého života.

Počítačové hry a deskovky to jde samo. S knihami je to horší...

Já bývalý knihomol, který hltal příběhy horem spodem, trpím doma jako kůň.

Moje kluky nebaví číst.

HRŮZA!!!

Baví je poslouchat, když jim čtu nebo vyprávím smyšlené příběhy. To jo. Ale samotní si ke knížce nesednou a ani nelehnou. Prostě je to nebaví. 

Občas sáhnou po komiksech. Ale kniha, to raději ne.

Splnit jednu knížku za 2 měsíce do čtenářského deníku byl spíš společný rodinný závazek, na který sem musel upozorňovat a hodně se snažit, aby se včas splnil. Vysilující jak pro mě tak pro synáčky.

Pak se to stalo. Napadlo mě vzít gamebook

Konkrétně první díl Lone Wolfa. Zkusili jsme si to zahrát. Tři hodiny utekly jako voda a nikdo si nevšímal kolik se toho vlastně přečetlo. 

Jak velké bylo moje překvapení, když druhý den přiběhl ten starší ze školy a hned co zmákl úkoly se za mnou hnal do pracovny s Lone Wolfem a dice tower v ruce.

"Taťko," volal, "já sem celý vyučování musel myslet na to kudy vylezeme na ten most, plnej Giaků." 

Měl jsem fakt velkou radost, že jsme konečně našli žánr, který ho chytil. Bohužel mě zastihl v plné práci. Sice nadšeně, ale poslal jsem ho pryč, aby si to šel číst a hrát sám, vždyť už ví co a jak.

Jo, taky bych si za to teď dal facku.

Když sem vylezl z kanclu, zjistil sem, že sedí u počítače a hraje Roblox. 

Lone Wolf ležel na stole bez povšimnutí. Zklamání…

Hned jak mě hošík zmerčil v pokojíčku, začal mě uhánět, že chce tu knížku dohrát. Já měl zas takovou radost, že ho to přece jen nepřešlo.

Shrnu to. Ríša není knihomol. Ale číst mu nevadí. Jen v tom musí vidět nějaký svůj smysl

Louskáme teď Lone Wolfa společně, při čtení se střídáme a užíváme si super zábavu. 

Z povinnosti do které jsem musel mládě skoro dokopat se rázem stala zábava. 

Čteme nahlas, takže se dost lepší i v přednesu a rychlosti čtení. Jednoduchá matika, kterou potřebuje u soubojů je třešničkou na dortu. 

Nejvíc super je, že se k nám přidává i ten můj prvňáček. Čte nám slova, která už umí. A handrkuje se s Ríšou, kdo bude házet kostkou. 

Pokud v dnešní době YouTubů, Tiktoků a streamovacích služeb musíte děti NUTIT ČÍST. Zkuste společně najít žánr, který vás bude bavit. 

Čtěte společně. Aspoň ze začátku.

Nevzdávejte to a zkoušejte, různé žánry, různé autory a hlavně to berte jako fajn chvilku se svými dětmi. Občas jdeme číst nebo hrát a najednou koukám, že se bavíme o všem možným a nemožným. Kluci mi vykládají zážitky a nápady a v tu chvíli k sobě máme ohromně blízko. 

Sice jsme nic nepřečetli, ale ty chvíle sounáležitosti a super porozumění už nám nic nevezme. A já doufám, že díky tomu k sobě budeme mít blíž i v době kdy už budou velcí.

V našem případě se výborně osvědčili gamebooky. Konkrétně Lone Wolf má jednoduší příběh. Dobře pochopitelný a "černobílý". Pro kluky ve věku 6-11 let je to dobrá volba. 

Rozumí motivaci hlavního hrdiny, obdivují jeho statečnost a jsou rádi, že díky těm knihám jsou taky trošku hrdinové jako Osamělý Vlk. 

Gamebooků je na výběr spousta, jak žánrů, tak herních systémů. Možná až pak dítkám ukážete poličku plnou knížek, nebudou se stačit divit kolik toho vlastně za rok přečetly.

Každý gamebook můžete hrát víc jak jednou.

První díl Lone Wolfa: Útok ze tmy, jsme s klukama dali hned 2x. Nevěřili, že to bude jinak. A jak se divili, když se oba průchody knížkou zásadně lišily.

K Lone Wolfovi jde dokoupit plakáty nebo velké barevné mapy.

Díky tomu lze motivovat mláďata i menšími dárečky k svátku nebo narozeninám. 

U nás to funguje tak, že za přečtenou knihu vyvěsíme plakát. Velkou mapu máme při hraní roztaženou na stole, abychom viděli, kde se touláme. 

S gamebooky zažíváme pravidelně tři a více hodinové výlety do světa fantazie. Mám obrovskou radost z toho, že žánr her na hrdiny zažívá renesanci.

Díky gamebookům dokážu odtrhnout děti od monitorů a pasivního konzumování "zábavy" na You Tube a podobných platformách.

Největší benefit vidím v tom, že je od počítačů neodtrhávám násilím, ale že gamebooky a hry na hrdiny jsou pro ně stejně dobrá zábava jako počítačové hry nebo youtubeři.

Vyzkoušejte to taky 

Mára "Azrok" 🦛