Gamebooky

Gamebook je interaktivní kniha, kde se čtenář stává hlavním hrdinou a rozhoduje o dění v příběhu. Mívá více konců, takže se jedná o knihu, kterou s chutí přečteš víckrát.


Sága populárních gamebooků z pera Joe Devera

Jak díky gamebookům ze série Lone Wolf dokážu odtrhnout děti od monitorů a pasivního konzumování "zábavy" na You Tube a podobných platformách. Článek zde.


Gamebook, to je něco mezi knihou a hrou na hrdiny pro jednoho hráče. Jen ty rozhoduješ, jaký bude další krok v příběhu. Skrze očíslované textové úseky proplouváte s gamebookem příběhem a s napětím posouváš svou postavu blíže k vytouženému cíli. Je jen na tobě, zda "před zákeřným skřetem utečš otočením na 56" nebo "se na něj vrhneš s napřaženým mečem otočením na 128", případně "sešleš na skřeta matoucí kouzlo otočením na 349". 

Gamebook je kniha, která je namísto klasických kapitol rozčleněna na jednotlivé číslované scény. Každá scéna má několik východisek a čtenář se rozhoduje, jak bude děj dále pokračovat.

Gamebooky mají vlastní pravidla pro boj či magii - herní prvek se tak může projevit různým zakomponováním náhody (při boji se hází kostkou nebo vybírá naslepo náhodné číslo z tabulky), v knížkách bývají rébusy, hádanky, typografické hříčky a další zajímavé nápady, které ti okoření čtenářský zážitek.

V Zóně628 najdeš legendární gamebookovou sérii Lone Wolf, knihy ze série Fighting Fantasy nebo i nově produkované gamebooky, kupříkladu fenomenální gamebook Rytíř temného slunce.